نحوه رفرنس نویسی مقاله فارسی

یکی از سوالاتی که ممکن است هنگام نگارش مقاله برای یک پژوهشگر مطرح شود این است که در یک مقاله چه تعداد رفرنس باید ذکر شود؟ در پاسخ باید گفت که محدودیت خاصی روی تعداد رفرنس‌ها وجود ندارد. تعداد رفرنس‌هایی که شما باید در مقاله خود ذکر کنید به ادبیات تحقیقی بستگی دارد که شما در مقاله ذکر کرده‌اید. به‌طورکلی، عواملی وجود دارند که تعیین‌کننده تعداد رفرنس‌های مقاله هستند که در ادامه این فاکتورها را توضیح می‌دهیم.

عوامل تاثیرگذار بر تعداد رفرنس‌ یک مقاله

رفرنس و مراجع یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر منابع اطلاعاتی ازجمله مقاله است؛ چراکه رفرنس‌ها نشان می‌دهند که شما با دقت ادبیات مربوط  به تحقیق را بررسی کرده و در حال حاضر می‌خواهید موضوع جدیدی را در جامعه علمی مطرح کنید. ازاین‌رو در نگارش این بخش باید دقت لازم را داشت. یکی از نکات مهم این بخش، تعداد رفرنس‌هایی است که باید ذکر شود.

در ادامه عواملی را مطرح می‌کنیم که می‌توانند بر تعداد رفرنس‌های مقاله تاثیرگذار باشند:

۱٫      تاثیر نوع مقاله بر تعداد رفرنس

تعداد رفرنس‌ها در مقاله به‌طور عمده به هدف و نوع مقاله بستگی دارد. به‌طور مثال در مقالات مروری مطالعات پیشین مورد بررسی قرار می‌گیرد. هر پژوهشگری برای نگارش مقالات مروری باید تعداد زیادی مقاله، کتاب و پایان نامه مطالعه کند و مشخصات منابع اطلاعاتی که استفاده شده باید در رفرنس مقاله ذکر شود. بنابراین تعداد رفرنس‌ها در این نوع مقالات بیشتر از مقالات علمی پژوهشی است که تمرکز اصلی آن‌ها روی یافته‌های نویسندگان فعلی است.

۲٫      موضوع مقاله پژوهشی

تعداد رفرنس‌های مقاله به موضوع مقاله پژوهشی شما بستگی دارد. اگر شما روی یک ایده بسیار جدید و نو کار می‌کنید، ممکن است منابع زیادی برای ارجاع دادن وجود نداشته باشد.

۳٫      مجله

تعداد رفرنس‌های مقاله به مجله‌ای که برای سابمیت مقاله انتخاب کرده‌اید بستگی دارد. پیش از ارسال مقاله به سایت مجله مراجعه کنید. بعضی از مجلات ممکن است محدودیت‌هایی در رابطه با حداکثر تعداد رفرنس ذکر شده در پیش‌نویس مقاله (Manuscript) داشته باشند و این کاملاً به تعداد کلمات و نوع مقاله بستگی دارد. هرچند هیچ محدودیت کلی در این مورد وجود ندارد، اما بعضی مجلات وجود دارند که حداکثر تعداد رفرنس در یک مقاله ۲۵۰۰-۳۰۰۰ کلمه‌ای را برابر ۵۰ تا ۶۰ رفرنس ذکر کرده‌اند.

نکات مهم در تعداد رفرنس مقاله

ممکن است شما برای نگارش مقاله علمی خود پایان نامه، مقاله و کتاب زیادی را مطالعه کنید. اگر محدودیتی در تعداد رفرنس‌های مقاله وجود داشته باشد، منابعی را انتخاب کنید که از استدلال شما در مقاله حمایت یا تکذیب کرده و در پیشبرد اهداف شما در مقاله‌تان کمک کرده است.

به‌عنوان یک قاعده کلی، بهتر است که از یک تا سه رفرنس برای ارجاع‌دهی هر نکته بیان شده در مقاله خود استفاده کنید. البته این مطلب به اهمیت موضوع و نکته‌ای که شما در حال بررسی آن هستید بستگی دارد.

توجه کنید که مراجع تنها برای اعتباربخشی به نقل‌قول بیان شده، به کار نمی‌روند. اگر شما از ایده، مفهوم، نمودار، تصویر یا نظریه‌ای در یک منبع خاصی استفاده کردید، شما می‌توانید مشخصات آن منبع اطلاعاتی را در بخش رفرنس مقاله ذکر کنید.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:
چگونه مقاله isi بنویسیم؟
نحوه تبدیل پایان نامه به کتاب
نحوه دانلود رایگان متن کامل پایان نامه

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
1 + 30 =