در تهیه مقاله علمی پژوهشی باید چه نکاتی را در نظر گرفت ؟

مقدمه :
مقالات معمولا به لحاظ محتوا و ساختار در چند دسته تقسیم بندی می شوند که معتبرترین نوع این مقالات ، مقاله علمی پژوهشی می باشد که برای تهیه مقاله علمی پژوهشی می بایست مراحلی را طی نمود . در تهیه مقاله علمی پژوهشی به جای اینکه از مقالات دیگر ، پژوهش ها و تحقیقات دیگر استفاده گردد ، یک ایده یا پژوهش جدید را دنبال می کند ، یعنی چیزی را بیان می نماید که شامل راه حل های علمی جدیدی برای حل یک مشکل باشد . برای تهیه مقاله علمی پژوهشی باید به بخش های اصلی که شامل مقدمه ، بیان نظریه های علمی که پژوهشگران و متخصصان آن زمینه کاری ارائه داده اند ، معرفی منابع و مقالاتی که از آن ها برای انجام کار خود کمک گرفته ایم ، روش های علمی که در تهیه مقاله علمی پژوهشی استفاده نموده ایم ، ارائه نتایج و نتیجه گیری کار خود و بسیاری موارد ضروری دیگر را مطرح شوند . در این بحث و مقاله به نحوه و مراحل تهیه مقاله علمی پژوهشی و اصولی که می بایست رعایت شود ، می پردازیم .
مراحل و نحوه تهیه مقاله علمی پژوهشی :
برای تهیه مقاله علمی پژوهشی بهتر است قبل از اینکه کار خود را شروع نماییم ، با موضوعی که قرار است در مورد آن به پژوهش بپردازیم به طور کامل آشنا شویم و اصول و جوانب آن را بررسی کنیم . از جمله مراحلی که در تهیه مقاله علمی پژوهشی باید تهیه شود به صورت زیر می باشد :
۱ . گام اول در تهیه مقاله علمی پژوهشی این است که به انتخاب یک موضوع مناسب که تا حد امکان زیاد بر روی آن کار نشده باشد ، پرداخته شود .
۲ . در ارتباط با موضوعی که انتخاب کرده ایم ، تحقیقات و پژوهش های کاملی انجام شود .
۳ . سومین گام در تهیه مقاله علمی پژوهشی این است که قبل از اینکه نوشتن مقاله را شروع نماییم ، بهتر است داده ها و اطلاعاتی را که جمع آوری نموده ایم را بسنجیم که آیا به نتایجی ختم می شوند یا خیر .
۴ . در مرحله بعد نوشتن مقاله را آغاز می نماییم .
۵ . پس از اینکه کار نوشتاری ما به پایان رسید ، به بررسی مقاله نوشته شده ، اشتباهات و غلط های املایی و نگارشی آن را ویرایش دهیم .
۶ . در گام بعدی از تهیه مقاله علمی پژوهشی و پس از تایید مطالب نوشته شده توسط متخصصان علمی ، می توانیم برای چاپ مقاله خود یکی از مجلات معتبر را انتخاب نماییم .
مراحل گام به گام نوشتن و تهیه مقاله علمی پژوهشی :
در تهیه مقاله علمی پژوهشی باید مراحل نوشتن مقاله به صورت استاندارد و تعیین شده باشد که این مراحل به صورت زیر قابل بیان می باشند :
۱ . اولین گام در نوشتن و تهیه مقاله علمی پژوهشی ، نوشتن یک عنوان مناسب که این عنوان نباید زیاد کوتاه یا بلند باشد .
۲ . در دومین مرحله از مراحل تهیه مقاله علمی پژوهشی ، باید کلیه کلید واژه ها را مطرح نماییم تا در صورت غیر قابل فهم بودن آن ها برای خواننده به راحتی آن ها در موتورهای جستجو ، پیدا نمود
۳٫ در مرحله بعد باید چکیده از مطالبی که قرار است تهیه کنیم ، بنویسیم ، همچنین می توان چکیده را پس از پایان کار و نوشتن کل محتوا نوشت .
۴ . در پنجمین گام از تهیه مقاله علمی پژوهشی ، باید مقدمه مقاله خود را نوشت .
۵ . در گام بعدی می توان موضوع اصلی را در قالب یک مسأله مطرح نمود و پرسش هایی را در ارتباط با آن مطرح نمود .
۶ . پس از انجام سه مرحله اول ، متن اصلی مقاله را شروع می کنیم .
۷ . در گام بعدی از تهیه مقاله علمی پژوهشی باید با کمک روشی را برای انجام کار خود در نظر گرفته ایم ، داده های خود را تحلیل و نتیجه گیری نماییم .
۸ . پس از تحلیل و نتیجه گیری داده ها ، باید روش و چگونگی کار و نتیجه آن را بیان کنیم تا برای مخاطبان ما و کسانی که در آینده قصد استفاده پژوهشی از مقاله ما را دارند ، قابل فهم باشد .
۹ . از دیگر مراحل تهیه مقاله علمی پژوهشی این است که از کار خود یک نتیجه گیری کامل ارائه دهیم و نیز در این مرحله اگر پیشنهاداتی برای آن مسأله علمی در نظر داریم ، بیان نماییم .
۱۰ . پس از تهیه مقاله علمی پژوهشی و اتمام کار پژوهش خود ، بهتر است تمامی منابعی که برای تهیه کار خود از آن ها کمک گرفته ایم ، به طور کامل بیان کنیم .
۱۱ . همچنین می توان پس از نوشتن تمام مراحل نوشتن مقاله ، در بخش آخر قسمت های فرعی تقدیر و تشکر را مطرح نمود .
نکات پایانی تهیه مقاله علمی پژوهشی :
مقالات به طور کلی درصورتی که مجلات علمی به چاپ برسند ، به راحتی می توانند به افراد کمک نمایند تا بتوانند از مقالات چاپ شده برای امتیازگیری در مصاحبه دکترا و یا ارتقای شغلی و علمی خود استفاده نمایند . یکی از انواع مقالاتی که در صورت چاپ نسبت به دیگر انواع مقالات از اعتبار علمی بالاتری برخوردار است ، مقالات علمی پژوهشی است که در این گونه مقالات نویسنده تا حد امکان موضوع جدیدی که کمتر بر روی آن کار شده باشد را انتخاب می نماید و ابتدا با بیان مطالبی کلی در مورد آن به نتیجه گیری و بیان راه حل هایی برای حل موانع و مشکلاتی که بر سر راه آن موضوع قرار دارد ، می پردازد و در نهایت پیشنهاداتی برای بهبود آن موضوع مطرح می کند . در تهیه مقاله علمی پژوهشی باید به نکات و اصول زیادی توجه نماییم و مراحل نوشتن را به طور منظم و پشت سر هم به پایان برسانیم . از جمله بخش های مهم که در تهیه مقاله علمی پژوهشی می توان به بخش های چکیده ، کلمات کلیدی اصلی ، مقدمه ، روش پژوهش ، استفاده از نظریه ها و بیاناتی که در مورد آن موضوع دیگران مطرح کرده اند ، بیان نتیجه گیری و … می باشد .

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
11 + 6 =