تاسیس مجله علمی پژوهشی

برای تاسیس مجله علمی پژوهشی ، باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری مجوز دریافت کرد. به این صورت که موسسات تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی که می‌خواهند برای اولین بار یک مجله علمی منتشر کنند، باید نخست از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه انتشار مجله را اخذ کنند. بعدازاین که موسسه متقاضی چاپ مجله علمی پژوهشی، مجوز انتشار مجله را از این وزارتخانه دریافت کرد، می‌تواند برای دریافت رتبه علمی پژوهشی اقدام کند.

در ادامه نحوه اخذ پروانه تاسیس مجله علمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دریافت رتبه علمی پژوهشی از وزارت علوم و تحقیقات را توضیح می‌دهیم.

دریافت مجوز تاسیس مجله علمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

برای دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخست باید در سامانه این وزارت ثبت‌نام کنید. برای ثبت‌نام به سامانه جامع رسانه‌های کشور به آدرس اینترنتی http://www.e-rasaneh.ir/ مراجعه کنید.

مجوز تاسیس مجله علمی از وزارت ارشاد

در این صفحه، نخست گزینه ورود به سامانه را انتخاب کنید. سپس یکی از گزینه‌های ثبت‌نام “افراد حقیقی” یا “افراد حقوقی” را انتخاب و فرم اطلاعاتی را به‌دقت پر کنید.

بعد از ثبت‌نام در سامانه و دریافت نام کاربری و کلمه عبور به صفحه شخصی خود رفته و فرم درخواست مجوز رسانه را در صفحه خود به‌صورت الکترونیکی تکمیل کنید. در انتهای ثبت درخواست یک کد رهگیری به شما اعلام می‌شود تا در مراحل بعدی با این کد وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید. نتیجه بررسی بعد از چند وقت به شما اعلام می‌شود.

دریافت رتبه علمی پژوهشی مجله از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری

بعدازاین که یک شماره از مجله منتشر شد، مسئول و بالاترین مقام نشریه می‌تواند برای ارتقای رتبه علمی نشریه اقدام کند. برای این کار او باید فرم‌های دریافت رتبه علمی- پژوهشی را پر کرده و به همراه مدارک و مستندات (کپی پروانه انتشار، کپی نامه شماره  ISSN و مشخصات کامل مجله و فرد متقاضی) به دبیرخانه کمسیون بررسی نشریات علمی کشور تحویل دهد.

این کمیسیون بعد از بررسی‌های مستندات و با توجه به کیفیت و وضعیت مجله در مورد اعطای رتبه علمی به مجله متقاضی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

برای آشنایی با مشخصات یک مجله علمی پژوهشی، لینک‌های زیر را مطالعه کنید:
ISSN چیست؟
اچ ایندکس ژورنال چیست؟
پایگاه‌های ارائه دهنده h-index
ضریب تاثیر مجلات علمی پژوهشی
تشخیص ISI بودن مجله

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

همچنین می توانید برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 4 را به شماره 09020089129 پیامک کنید