انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله

بعد از نگارش مقاله، بدون شک همه پژوهشگران و دانشجویان به دنبال بهترین مجله برای چاپ مقاله هستند. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که بهترین مجله چه مجله‌ای است و برای ارزیابی و مقایسه مجلات باید چه معیارهایی را در نظر گرفت. در این پست از موسسه شریف یار به دنبال پاسخ به این سوالات هستیم.

انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله

در انتخاب مجله به زمینه تحقیقاتی و کیفیت مقاله خود توجه کنید. اگر مجله‌ای را انتخاب کنید که سطح علمی مجله خیلی بالاتر از کیفیت مقاله شما باشد، داوران آن مجله بدون شک مقاله شما را ریجکت می‌کنند. پس اولین نکته در انتخاب مجله، سطح علمی مقاله‌تان است.

اما به‌طورکلی می‌توان موارد زیر را به‌عنوان معیارهای انتخاب بهترین مجله بیان کرد:

·         ایمپکت فاکتور بالا

مجلاتی که دارای ایمپکت فاکتور بالا بوده و دارای نمایه اسکوپوس (Scopus) هستند، ازجمله بهترین مجلات برای چاپ مقاله در هر رشته‌ای هستند. اما توجه کنید که چاپ مقاله در مجلاتی که ایمپکت فاکتور بالا دارند، تقریباً زمان‌بر بوده و ممکن است بیشتر از یک سال فرآیند داوری در این مجلات طول بکشد. اگر قصد دارید تا مقاله خود را سریع منتشر کنید، بهتر است مجلات با ایمپکت فاکتور پایین‌تر را انتخاب کنید.

·         انتشار مجله در سطح ملی یا بین‌المللی

نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که آیا مجله در سطح ملی منتشر می‌شود یا در سطح بین‌المللی. مجلاتی که در سطح بین‌المللی منتشر می‌شوند، مخاطبان بیشتری داشته و احتمال دیده شدن مقاله شما در این مجلات بیشتر است.

·         مجله پییر ریویو

چاپ مقاله در مجلات پییر ریویو (Peer-review) یکی از فعالیت‌های مهم در جامعه دانشگاهی است. فرآیند داوری در این مجلات بسیار دقیق بوده و پیش از چاپ، مقاله شما چند بار توسط محققان متخصص در حوزه تحقیقاتی‌تان مورد بررسی قرار می‌گیرد. نظرات بیان شده توسط این محققان به بهبود مقاله شما کمک خواهد کرد.

برای مشاهده مجلات پییر ریویو روی لینک زیر کلیک کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
26 + 27 =