نحوه چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی

مقدمه :

مقالات ، یکی از ابزارهایی است که افراد با نوشتن آن به دنبال راهی برای گرفتن امتیاز در مرحله مصاحبه دکترا می روند که برای کسب این امتیاز می بایست مقاله را در یکی از مقالات معتبر به چاپ برسانند . چاپ مقاله در مجلات علمی ، یکی از رایج ترین روش هایی است که افراد به دنبال آن می روند . اولین و مهمترین کاری که افراد باید در این زمینه انجام دهند این است که یک مقاله خوب و معتبر برای چاپ مقاله خود پیدا نمایند . افراد می توانند پس از دفاع از پایان نامه خود و کسب نمره تاییدیه ، مقاله ای را از آن استخراج نمایند و و به دنبال چاپ مقاله در مجلات علمی بروند . مجلات علمی شامل چند بخش علمی –پژوهشی ، علمی –ترویجی و … می باشد . در این مقاله با روش ها و مراحل چاپ مقاله در مجلات علمی بیشتر آشنا می شویم .

چاپ مقاله در مجلات علمی یکی از روش های کسب امتیاز برای ارتقای شغلی و تحصیلی می باشد.
 
چاپ مقاله در مجلات علمی یکی از روش های کسب امتیاز برای ارتقای شغلی و تحصیلی می باشد.

فرایند چاپ مقاله در مجلات علمی :

برای چاپ مقاله در مجلات علمی باید فرایندهایی را طی نمود که این فرآیندها به شرح زیر می باشند :
۱ . ابتدا نویسنده یا نویسندگان مقاله (معمولا تا دونفر مجاز به نوشتن یک مقاله می باشند ) باید یک مجله علمی معتبر را پیدا نمایند .
۲ . دومین فرآیند چاپ مقاله در مجلات علمی این است که نویسنده مقاله بایستی مقاله را به مجله مورد نظر ارسال نماید .
۳ . سومین فرایند این است که مقاله توسط متخصصان مربوط به رشته ی مورد نظری که مقاله در رابطه با آن می باشد ، مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد .
۴ . اگر مقاله مورد نظر صلاحیت کافی برای چاپ را داشته باشد ، توسط متخصصان به مرحله بعد فرستاده می شود.
۵ . در مرحله پنجم چاپ مقاله در مجلات علمی ، مقاله را داوران مختلفی بررسی می نمایند و هرکدام نظر خود را بیان می کنند و در نهایت تایید یا عدم تایید می زنند .
آشنایی با انواع مقالات :
مقالات برای چاپ و ارسال به مجلات به چندین بخش تقسیم می شوند که مهمترین نوع این تقسیم بندی به شرح زیر می باشد :

* مقاله علمی – پژوهشی :

نوشتن هر مقاله توسط افراد سبب می شود که ذهن فرد بر روی مباحث علمی جدیدی باز شود و سبب تحول جدیدی در عرصه علمی می گردد . در مقاله علمی – پژوهشی ، نوعی نوآوری و ابتکار علمی انجام می گردد و به بررسی نتایج تحقیقاتی که قبلا انجام گرفته است ، پرداخته نمی شود و در این مقالات همچنین به دنبال یافتن راه حل هایی برای حل مشکلاتی که در مقالات مطرح می شود ، می باشند . هر مقاله علمی – پژوهشی دارای بخش های مختلفی می باشد که این بخش ها به شرح زیر می باشند :
* عنوان اصلی مقاله
* چکیده
* کلمات کلیدی اصلی
* مقدمه
* مبانی نظری
* روش های استفاده شده در پژوهش
* بخش نتایج
* بخش نتیجه گیری
* بخش تقدیر و تشکر
* مراجع و منابع استفاده شده
* ضمیمه
* موارد تکمیلی .
نکاتی که در نوشتن مقالات علمی _ پژوهشی به آن توجه شود در وهله اول این است که عنوان مقاله نباید زیاد طولانی باشد که شانس قبولی را برای گذراندن مراحل چاپ مقاله در مجلات علمی را داشته باشد . همچنین نویسنده مقاله باید به تمام نکات و مراحل نوشتن مانند بخش چکیده ، بخش روش های استفاده شده در مقاله ، مقدمه و … توجه نمایند. برای چاپ مقاله در مجلات علمی به ویژه مقالات علمی – پژوهشی می بایستی مراحلی را طی نمود که این مراحل تقریبا همان مراحلی است که برای به چاپ رساندن مقالات دیگر می باشد .
* مقالات مروری :
نوعی دیگر از مقالات که قبل از چاپ مقاله در مجلات علمی انجام می گیرد ، مقالات مروری می باشند که این مقالات بیشتر جنبه ی ایجاد درک و فهم را برای افراد دارند و اطلاعات موثری را در مورد یک موضوع خاص به طور موثر و خلاصه بیان می نماید .
* مقالات علمی – ترویجی :
این گونه مقالات که سطحی پایین تر از مقالات علمی _ پژوهشی دارند و در هنگام چاپ مقاله در مجلات علمی نسبت به مقالات علمی – پژوهشی شانس کمتری برای چاپ دارند . این گونه مقالات بیشتر یک موضوع خاص را در حیطه زمانی معین بررسی می نمایند و یا از دیگر منابع و مقالاتی که به چاپ رسیده چکیده ای را ارائه می نماید ولی این کار را با تخصص و مهارت خاصی انجام می دهند .

در مقاله نویسی می بایست نکات زیادی را مورد توجه قرار داد .
مزایای چاپ مقاله در مجلات علمی :
چاپ مقاله در مجلات علمی دارای منافع و مزایای زیادی برای نویسندگان مقالات می باشد که از جمله این مزایا می توان موارد زیر را بیان نمود :
۱ . چاپ مقاله در مجلات علمی در وهله اول سبب می گردد که فرد نویسنده امتیاز نخبه بودن و محقق بودن را بگیرد .
۲ . سبب کسب امتیاز برای قبولی در مصاحبه دکتری می شود و افرادی که مقالاتشان به چاپ می رسد نسبت به رقبای خود شانس بیشتری دارند .
۳ . همچنین چاپ مقاله در مجلات علمی برای آن دسته از افرادی که قصد دارند جذب هیأت علمی دانشگاه ها شوند و یا ارتقا رتبه یابند ، امتیاز خیلی خوبی محسوب می گردد .
۴ . چاپ مقاله در مجلات علمی در جذب افراد در مشاغل و ادارات مختلف بسیار موثر می باشد .
مراحل مورد نظر در ارسال مقاله برای چاپ مقاله در مجلات علمی :
برای چاپ مقاله در مجلات علمی باید مراحلی را طی نمود :
۱ . درصورتی که مقالات بخواهند در مجلات علمی خارجی به چاپ برسند ، می بایست به صورت کاملا تخصصی ترجمه شوند .
۲ . ویرایش فنی و نگارشی مقاله به لحاظ شباهت با دیگر مقالات .
۳ . انتخاب یک مجله علمی مناسب و معتبر .
۴ . از دیگر مراحل چاپ مقاله در مجلات علمی این است که متن مقاله را به صورت فرمت خواسته شده ی مجله انتخابی تبدیل گردد .
۵ . ارسال نهایی مقاله .
پس از طی این مراحل از چاپ مقاله در مجلات علمی داوران و متخصصان به بررسی مقاله ارسال شده می پردازند و در صورت تایید همه داوران مقاله به چاپ می رسد ولی در صورت تایید نشدن از سوی یک نفر آن ها مقاله یا به چاپ نمی رسد و به طور کلی رد می شود و یا برای ویرایش و بازبینی مجدد ارجاع داده می گردد .نکته ای که بسیار اهمیت دارد ، این است که مراحل چاپ مقاله در مجلات علمی و داخلی هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند ولی تنها عاملی که سبب یک فرق اندک در مراحل آن ها می شود ، این است باید مقاله ای که قرار است برای مجلات خارجی ارسال گردد به زبان اصلی ترجمه گردد سپس ارسال شود .
آشنایی با تقسیم بندی مجلات و نشریات :

برای چاپ مقاله در مجلات علمی ، قبل از هرچیز می بایست یک مجله یا نشریه مناسب پیدا نمایند که به لحاظ نوع این مجلات به دو دسته اصلی تقسیم می گردند که این تقسیم بندی به صورت زیر می باشد :

۱ . نشریه یا مجله عمومی :
در این نوع نشریه مدت زمان لازم برای پذیرش اولیه مقالات بین چهارده روز تا بیست و هشت روز می باشد و یک نوع نشریه بین رشته ای محسوب می گردد .همچنین مدت زمان لازم برای چاپ مقاله در مجلات علمی -عمومی بین بیست و هشت روز تا چهل روز می باشد که در این فاصله زمانی مقالات ارسال شده از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرند و پس از این بررسی ها یا تایید می شوند یا رد می شوند و یا برای بازبینی مجدد ارجاع داده می شوند .
۲ . نشریه یا مجله تخصصی :
نشریه تخصصی به نشریاتی گفته می شود که فقط مقالاتی که در حیطه خاصی باشند را پذیرش می نماید ، مثلا ممکن است مجله ای فقط مقالات رشته مدیریت ، اقتصاد ، ادبیات فارسی ، تاریخی و اجتماعی و … را پذیرش نماید و هیچگاه یک مجله تاریخی _ اجتماعی مقالاتی را که در حیطه ادبیات یا مدیریت باشد ، پذیرش نمی کند . مدت زمانی که برای چاپ مقاله در مجلات علمی و تخصصی نیاز است حدود شش تا هشت هفته می باشد و مدت زمانی که برای پذیرش اولیه مقاله در نشریات تخصصی لازم است ، بین بیست و هشت روز تا چهل روز می باشد .
جدا از نوع نشریات شرایطی برای پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی ( چه تخصصی و چه عمومی ) وجود دارد که از جمله این شرایط می توان موارد زیر را ذکر نمود :
* مقالات ارسال شده به هرکدام از مجلات می بایست در حیطه و تخصص آن مجله باشد .
* قبلا در جای دیگری به چاپ نرسیده باشد .
* مطابق با قلم و نگارش آن نشریه باشد .
سخن پایانی :
چاپ مقاله در مجلات علمی جدا از معتبر شدن مقاله نوشته شده به لحاظ علمی ، جایگاه فرد را به لحاظ شغلی و کاری بالاتر می برد و یکی از بهترین روش های کسب امتیاز و پیشی گرفتن از رقبا در مصاحبه دکترا می باشد که همین عامل سبب شده است افراد به دنبال مقاله نویسی بروند .

برای چاپ مقاله در مجلات علمی بایستی فرآیندها و مراحل زیادی را طی نمود .

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
15 + 17 =