انواع مقاله از نظر محتوا

اگر نمی‌دانید که چگونه مقالات دسته‌بندی می‌شوند این مطلب را مطالعه کنید. در این مطلب دسته‌بندی مقاله از نظر محتوا توضیح داده شده است. انواع مقاله از نظر محتوا عبارتند از:

۱٫ مقالات پژوهشی (تحقیقی)

مقالات تحقیقی یا همان مقالات پژوهشی ازجمله مقالات مهم هستند که در اکثر مجلات علمی منتشر می‌شود. پژوهشگران و دانشجویان در رشته‌ها و زمینه‌های علمی مختلف می‌توانند مقالات تحقیقی بنویسند. بخش‌های تشکیل‌دهنده این نوع از مقالات عبارتند از  مقدمه، روش تحقیق، بحث و نتیجه‌گیری و نتایج است. روش نگارش این دسته از مقالات در صفحه “مراحل نوشتن مقالات تحقیقی” توضیح داده شده است.

۲٫ مقالات کوتاه

سردبیران مجلات معتقدند که مقالات کوتاه برای بسیاری از محققان جالب بوده و آن‌ها را راغب به انجام تحقیقات بیشتر می‌کنند. مقالات کوتاه معمولاً بلافاصله پس از ارسال به مجله، منتشر شده و فرآیند داوری این مقالات کوتاه است. بنابراین این نوع از مقالات برای آن دسته از افرادی که محدودیت زمانی داشته و رقابت در حوزه فعالیتشان بسیار بالا است، مناسب است. طول این مقالات کوتاه بوده، بنابراین برخی از آزمایش‌های انجام شده ممکن است منتشر نشوند تا زمانی که نویسنده مقاله تصمیم به نوشتن مقالات پژوهشی و تحقیقی بگیرد.

۳٫ مقالات مروری

 در مقالات مروری خلاصه‌ای جامع از تحقیقات در مورد یک موضوع خاص و دیدگاه‌ها در مورد وضعیت و جایگاه آن موضوع ارائه می‌شود. آن‌ها اغلب توسط اساتید و افراد برجسته یک رشته پس از دعوت سردبیران مجلات نوشته می‌شوند. مقالات مروری اغلب به طور گسترده مورد مطالعه قرار می‌گیرند چراکه در این مقالات یک مقدمه و معرفی جامع از یک موضوع برای افرادی که تازه در این حوزه شروع به فعالیت کرده‌اند، ارائه می‌شود. در مقالات مروری تقریباً به ۱۰۰ مقاله پژوهشی و تحقیقی رفرنس داده می‌شود.

۴٫ مطالعه موردی

در مطالعات موردی، مثال‌ها و نمونه‌های خاصی از پدیده‌های جالب گزارش می‌شوند. هدف از مطالعات موردی این است که محققین دیگر از احتمال وقوع یک پدیده خاص آگاهی داشته باشند. این نوع از مطالعات اغلب در پزشکی برای گزارش وقوع آسیب‌ها و بیماری‌ها ناشناخته یا در حال ظهور استفاده می‌شود.

لینک‌های مفید دیگر را نیز مطالعه کنید:
چگونه مقاله ISI بنویسیم؟
نحوه تبدیل پایان‌نامه به کتاب
چگونه پایان‌نامه کارشناسی ارشد بنویسیم؟

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.