انتخاب موضوع برای نگارش مقالات مدیریت مالی

برای پیدا کردن موضوع برای نگارش مقالات مدیریت مالی ، بهتر است یک حوزه و دامنه تحقیقاتی از رشته خود را انتخاب کرده و  منابع اطلاعاتی آن حوزه (مانند مقالات ISI، مقالات علمی پژوهشی و پایان نامه‌‌های رشته مدیریت مالی) را مرور کنید. با مشخص کردن حوزه تحقیقاتی، مطالعه شما هدفمند بوده و با خواندن منابع اطلاعاتی شما قادر خواهید بود تا یک موضوع جدید پیدا کنید.

نحوه مطالعه منابع اطلاعاتی برای انتخاب موضوع مقالات مدیریت مالی

 وقتی مقالات جدید در یک حوزه تحقیقاتی را مطالعه می‌کنید، به دنبال چالش‌ها و کاستی‌های مقاله و فضاهایی که هنوز کار نشده و مورد بررسی قرار نگرفته، باشید. چنین چالش‌هایی می‌توانند موضوع مناسبی برای نگارش مقاله باشند. همچنین با مطالعه چند مقاله شما می‌توانید ایده گرفته و یک متغیر از یک مقاله را در شرایط بیان شده در مقاله دیگر بررسی کنید.

نکات مهم در انتخاب موضوع برای مقالات مدیریت مالی

اگر تا به حال مقاله در رشته مدیریت مالی ننوشته‌اید و می‌خواهید برای اولین بار یک مقاله مدیریت مالی بنویسید، به نکات زیر توجه کنید:

  • از انتخاب موضوعاتی که به نظر می‌رسد خیلی تخصصی هستند، صرف‌نظر کنید.
  • سعی کنید موضوعی که انتخاب می‌کنید، زیاد وسیع نباشد. اگر موضوع موردنظر شما بیش‌ازحد گسترده باشد، نمی‌توانید موضوع را کاملاً بررسی کنید. بهتر است یک جنبه از یک حوزه تحقیقاتی در رشته مدیریت مالی را انتخاب کرده و تمام انرژی و زمان خود را روی آن صرف کنید و مقالات مرتبط با آن جنبه خاص را مطالعه کنید.

به‌عنوان‌مثال، فرض کنید که موضوع تحقیق شما “مدیریت ریسک در شرکت A” باشد. چنین موضوعاتی گسترده بوده و بهتر است موضوع خود را محدودتر کنید. مثلاً شما می‌توانید “مدیریت ریسک عملیاتی در شرکت A” را به‌عنوان موضوع مقاله خود انتخاب کنید.

  • مباحثی انتخاب کنید که بتوانید منابع اطلاعاتی معتبر برای آن موضوع را پیدا کنید. اگر در جامعه علمی، داده‌ و اطلاعات کافی برای موضوع انتخابی‌تان وجود نداشت، بهتر است از آن موضوع صرف‌نظر کرده و موضوع دیگری انتخاب کنید.

مشورت با استاد برای تایید موضوع مقالات مدیریت مالی

بعد از انتخاب موضوع، حتماً با استاد خود مشورت کرده و  منتظر تایید او باشید. در بیشتر موارد ممکن است مجبور شوید پیش از نگارش مقاله، یک پروپوزال تحقیقاتی تهیه کرده و تحویل استادتان دهید. انجام این کار باعث صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود و به شما کمک می‌کند از استرس‌های غیرضروری در مسیر نگارش مقاله جلوگیری شود.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Solve : *
21 + 5 =