ارائه مقاله

ارائه مقاله و حضور در کنفرانس‌ها می‌تواند یک تجربه و فرصت عالی برای رزومه کاری و تحصیلی شما باشد. با این وجود ارائه مقاله به صورت شفاهی یک کار سخت و دشوار به نظر می‌رسد. برای ارائه خوب مقاله، بهتر است نکات بیان شده در این مطلب را رعایت کنید:

۱٫ اطلاعیه فراخوان مقاله را مطالعه کنید.

فراخوان مقاله و تمام اطلاعاتی که سردبیر کنفرانس منتشر می‌کند را با دقت بخوانید. در سایت و اطلاعیه کنفرانس به طور کامل مدت زمان ارائه مقاله در کنفرانس مشخص شده است. معمولاً هر ارائه‌ای بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه است و ۵ دقیقه هم به سوالات حضار اختصاص داده می‌شود.

۲٫ برای ارائه مقاله خود برنامه‌ریزی کنید.

در یک کنفرانس یا سمینار تخصصی، شما آن چنان وقت ندارید تا کل مقاله خود را ارائه دهید. پس برنامه‌ریزی کنید تا بخش‌های مهم مقاله خود را به طور خلاصه توضیح دهید. در چند دقیقه اول از ارائه خود، مقدمه و پیش‌زمینه‌ای را بیان کنید و در مورد اهمیت موضوع پروژه خود توضیح دهید. سپس جزئیات را توضیح دهید و در آخر هم نتیجه‌گیری کنید.

۳٫ متن ارائه خود را بنویسید.

به عنوان یک قاعده کلی، سرعت خوب و قابل فهم در یک ارائه و سخنرانی حدود ۲۰۰۰ کلمه در هر ۱۵ دقیقه است که معادل با ۱۳۰۰ کلمه در ۱۰ دقیقه و ۲۶۰۰ کلمه در ۲۰ دقیقه است. متنی را که می‌خواهید ارائه دهید را بنویسید و مطمئن باشید که کلمات آماده شده برای ارائه در این محدوده باشد. در این صورت همه حضار می‌توانند صحبت‌های شما را کامل متوجه شوند. در ارائه مقاله خود فقط از روی مقاله و نوشته خود نخوانید و تلاش کنید بیشتر به مخاطبین نگاه کنید و تماس چشمی با مخاطبین داشته باشید. اگر می‌خواهید در یک کنفرانس خارجی مقاله خود را ارائه دهید، حتماً واضح انگلیسی صحبت کنید تا حضار متوجه منظور شما شوند.

۴٫ برای ارائه مقاله خود پاورپوینت آماده کنید.

استفاده از پاورپوینت به بهتر شدن ارائه شما کمک می‌کند. از عکس‌ها، تصاویر و نمودارها در اسلایدهای خود استفاده کنید. متن‌های طولانی در اسلایدهای خود ننویسید و از جملات کوتاه و کلمات کلیدی استفاده کنید. در هنگام ارائه خود فقط از روی اسلایدها نخوانید. اگر می‌توانید قبل از روز سمینار یا کنفرانس، مقاله خود را برای دوستان و همکاران خود ارائه دهید. تا بتوانید ارائه خود را بهبود بدید. مقاله و پاورپوینت آماده شده را به خود ایمیل کنید تا در روز ارائه اگر به هر دلیلی فراموش کردید که با خود ببرید یا هر مشکل دیگری پیش آمد، به آن دسترسی داشته باشید.

۵٫ خود را برای سوال حضار آماده کنید.

در بیشتر موارد، حداقل یک سوال بعد از ارائه از شما پرسیده خواهد شد (در بعضی موارد هم ممکن است اصلاً سوالی پرسیده نشود). اگر سوالی را متوجه نشدید، بخواهید تا بیشتر توضیح داده شود. اگر جواب سوالی را نمی‌دانید دروغ نگویید و جواب اشتباه هم ندهید. در این صورت بهتر است توضیح دهید که هنوز این موضوع را بررسی نکردید و آن را یادداشت کنید تا در تحقیقات بعدی خود مطالعه کنید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای مشاوره یا سفارش از فرم زیر استفاده کنید

برای ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی از فرم زیر استفاده نمایید:

همچنین می توانید برای درخواست ثبت سفارش و دریافت خدمات کمک آموزشی عدد 4 را به شماره 09020089129 پیامک کنید